top of page
  • Yazarın fotoğrafıSalvatore Institute

SLP SİSTEMİ NEDİR?

Güncelleme tarihi: 20 May 2022slp ingilizce kursu

Salvatore Language Period System (SLP), çok sayıda yapılan bilimsel araştırmalar ve dil bilimciler ile görüşmelerin sonucunda kurucumuz Ariyan Godsi tarafından geliştirilmiş bir dil eğitimi sistemidir. SLP sistemi denilince ilk akla gelen en önemli özelliği ise bir kişinin bir lisanı kısa sürede öğrenmesidir. Sadece birkaç ayda dil öğrenmenizi sağlayan SLP sistemini gelin birlikte inceleyelim.


SLP Sisteminin Bilimsel Noktaları

SLP sistemi iki ana bölümden daha doğrusu iki ana teoriden oluşur:


1. Anlaşılabilir Girdi (Comprehensible Input)

Dil bilimci Stephen Krashen’in “Girdi Hipotezi”, dünyadaki ikici bir dil edinimine ilişkin en etkili teorilerden biridir. Bu teoriye dayanan “Anlaşılır Girdi” ise başka bir dil öğrenmede en önemli faktördür. “Anlaşılır Girdi”nin dayandığı nokta basitçe şunu anlatır: “Bir dili öğrenmek istiyorsanız, dili hayatınıza getirmenin ve günlük olarak bu dilde etkileşim kurmanın bazı yollarını bulduğunuzda o lisanı öğrenirsiniz. Bir dil öğrenmede anlaşılır girdiler duyduğunuz şeyler (podcast, şarkı, radyo, konuşmalar vb.) ve okuduğunuz şeyler (kitap, gazete, makale vb.) olarak iki şekilde ayrılır. Ancak şunu unutmamak lazım herhangi bir kaynağı okuyarak veya dinleyerek lisan geliştiremezsiniz. Anladığınız şeyleri dinlemeli ve okumalısınız.


2. Yönlendirilmiş Çıktı (Oriented Output)

SLP sisteminde “Yönlendirilmiş Çıktı” teorisi, dil öğrenmenin en önemli kısmını oluşturur. Bu bölümdeki başarı bir dili öğrenip öğrenemediğinizi belirlemektedir. SLP sisteminde dil öğrenme çalışmaları %45 konuşma, %35 yazma, %15 dinleme ve %5 okuma sıralamasıyla oluşturulmuştur. SLP sisteminde yer alan %45 konuşma ve %35 yazma uygulamaları ile öğrenciler dil öğrenme süreçlerinin %80’inin çıktı alıştırmalarına adanmıştır. SLP sistemini de diğer eğitim sistemlerinden başarılı kılan ve öğrencinin kısa sürede öğrenmesini sağlayan en büyük farkı da budur.


Bu teorinin detaylarından bahsettiğimiz makalemizi okumak için buraya tıklayınız.


SLP Sisteminde Kaç Ayda İngilizce Öğrenilir?


slp-ingilizce-kursu

Salvatore Langugage Period sistemin şüphesiz ki en önemli özelliği İngilizce'yi çok kısa sürede öğretmesidir. SLP sisteminde öğrenciler 3 ay gibi kısa bir sürede İngilizce konuşma, yazma, okuma ve anlama yetkinliklerini %85 seviyesine çıkarırlar. İngilizce’yi %85 seviyesinde öğrenmek ise ana dili İngilizce olan birinin seviyesine gelmeniz anlamına gelir. Ancak İngilizce seviyenizi biraz daha ileri seviyeye taşımak, akademik ve mesleki anlamda da ilerlemek adına SLP İngilizce Pro Eğitimi geliştirilmiştir. SLP İngilizce Pro ise İngilizce dil bilginizi %95 seviyenize çıkarmak üzere tasarlanmıştır. %95 seviyesinin üstünü kendi ana dili İngilizce olan kişiler bile az kullanmakta, genellikle bu seviye üstünü şair veya roman yazarları gibi kişiler eserlerinde kullanmaktadırlar.


Aşağıda SLP İngilizce ve SLP Pro İngilizce eğitimlerinde bir öğrencinin hangi seviyelere ulaştığını paylaştık.


ingilizce-kursu

SLP İngilizce Eğitimi Süreç Nasıl İlerliyor?


ingilizce-kursu

SLP sisteminde her öğrencimiz için özel bir program çıkartılır ve eğitimin başlangıcında öğrencimiz eğitmen ile birebir özel bir eğitimden geçer. Ardından kendi seviyesindeki kişilerden oluşan sadece 3 kişilik sınıflarda eğitimine devam eder. Geliştirmiş olduğumuz özel sistem ile öğrenci İngilizce’yi 3 ayda 3 aşamada öğrenir.


1.Aşama TE Phase (Tenses Explation)

Okulumuz kurucusu ve sistemin yaratıcısı Ariyan Godsi ile ekibinin “Anlaşılabilir Girdi” teorisinin “Doğal Düzen” hipotezine göre tasarlanmış bu aşama da İngilizce öğrenip konuşmanın yol haritasını elde edersiniz. Bu süreç 10 gün sürmektedir.


2.Aşama PSP Phase (Packing Substantial Parts)

Eğitimimizin ikinci aşaması olan PSP, öğrencilerimiz için en önemli aşama olan CA-OP aşamasına yani üçüncü aşamaya hazırlayan bölümdür. Öğrencinin durumuna bağlı olarak 20 gün sürer.


3.Aşama CA-OP Phase (Comprehensible Approach - Oriented Product)

İşte bu aşama mucizenin gerçekleştiği yerdir. Öğrenci 60 gün süreç ve 110 saatlik pratik sonunda artık İngilizce dilinin %85’ine hâkim duruma gelir.


Eğitim süreci boyunca tüm öğrencilerimiz sistemin yaratıcısı Ariyan Godsi’den eğitim alırlar. Diğer eğitmenler ve asistanlar sistemimizde yer alan ve öğrencinin durumunun devamlı kontrol edilmesini sağlayan “Check On” sürecini ilerletirler. “Check On” sayesinde öğrencinin durumu devamlı izlenir, eksik olduğu noktalarda koçluk ve destek verilir. Aynı zamanda bu, öğrencinin sistemin başarılı olması için yapması gereken (ödev, pratik vb.) noktalarda takip edilmesini sağlar.


SLP Sisteminde Hangi Kitaplar Kullanılıyor?

SLP sistemi özel olarak geliştirilmiş bir sistem olup, dünyada bu şekilde verilen bir dil eğitim sistemi yoktur. Eğitimlerde de bu nedenle yine sistemin yaratıcısı Ariyan Godsi ve ekibinin geliştirmiş olduğu özel eğitim setleri kullanılmaktadır. Kitaplar sadece eğitim alan öğrencilere verilmekte olup, herhangi bir yerde satışı yapılmamaktadır.


Sizde İngilizce’yi kısa sürede öğrenmek daha doğrusu İngilizce yaşamak ve düşünmek için hemen şimdi Salvatore Language Institute dil eğitimlerine katılmak için bize ulaşın.

250 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page